Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníkem

Dnes jsem byl na návštěvě u známého na chalupě a zjistil jsem u něj rušení televizního signálu na 22K -vysílač České Budějovice.Neměl jsem bohužel u sebe žádný měřící přístroj ale podle bargrafu dochází k pravidelnému kolísání kvality signálu z 92% na 35% , kolísání je v cyklu cca 3-5s. Anténa venku logperi EMME ESSE , bez zesilovače, kabel přímo do televizoru. Až později vyšlo najevo, že mají ve stodole zapnutý elektrický ohradník pro dobytek. Po vypnutí ohradníku kolísání přestalo a kvalita držela bez kolísání na 92%. Má někdo zkušenosti s tím, jak toto odstranit? Vyzařuje toto rušení do éteru nebo je to rušení přes el. síť? Nebyla možnost vyzkoušet napájení ohradníku na jinou fázi.Je to ve staré chalupě a elektroinstalace je tam jistě ještě stará původní. Děkuji za konstruktivní rady.

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 40
Odpověď v diskusním vlákně
 

pepa12

na vzduch to nevypadá

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 116
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Znám toto rušení v pásmech AM rozhlasu v VHF, ale v UHF jsem se s tím nesetkal. Nicméně to nelze vyloučit. Pomůže jedině měřit a měřit.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 667
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

V prvom rade by som skusil napajat ohradnik akumulatorom.

Kasr
Registrace: 8/2008
Příspěvků: 4 451
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Ohradník pod vedením 400kV ani netřeba napájet. A pěkně pod ním kope do řídítek.. :)

Znova osmnáctku v osmiválci

Tomik535
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 15 119
Odpověď v diskusním vlákně
 

Asi bych to viděl takhle:

Rušení UHF TV elektrickým ohradníkem je za určitých okolností samozřejmě možné. Pokud součástí anténního systému není zesilovač, který by mohl být náchylný na mimopásmové rušení, pak je jediná možná varianta v tom, že signál na anténě je příliš slabý a na hranici přijímatelnosti. Pak stačí i velmi slabý rušivý signál a dojde k výpadku. Takže je třeba udělat pořádně anténu. Bylo by vhodné se tu podělit o informaci kde a na jakou anténu je příjem realizován.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 667
Odpověď v diskusním vlákně
 

Měřil někdo napětí

po zapnutí ohradníku? Co když nejde o rušení, ale o prostý pokles zisku naprosto podvyživeného přijímače?

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pepa12

Ja by som určite vyskúšal inú pasívnu vonkajšiu anténu z väčším ziskom! Niektorú z yagi antén - na trhu ich je dosť, stačí si vybrať!
Veď táto LP anténa má zisk okolo 10dB, a z yaginami máš zisk aj 16 - 18dB! ;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy s E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 888
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Na 22K nedokážeš najit anténu se ziskem 16-18dBd. Tazatel má na 22K slabý signál, pro mu to hapruje. Jak chodí Mux4 na 25K?

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Kdysi dávno byla na rozsah kanálů 21-26 k mání anténa 25 prvková, která se těm 16dB mohla blížit. Leda nechat vyrobit. Běžně prodávaná 2026 má na k22 kolem 13dB.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

PoldaS
Registrace: 1/2010
Příspěvků: 5 822
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Zdar synci,upečte tame na chalupě s kolegou sele,narazte bečku 12° sudu a pozvěte někoho na polaborování (nejblíže asi Saxona).Bude z toho i článek pro nás,jináč to nepůjde.Stran dlóhé YAGINY (a využití zisku),záleží na homogenitě pole.

hdpe
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 402
Odpověď v diskusním vlákně
 

Zisk antén.

Pánové! Zisk antén v pásmu UHF se reálně pohybuje do 13dB na horním konci UHF pásma. To ještě platí v ideálních podmínkách při homogenním poli. Jakékoliv vyšší udávané zisky jsou pak vztažené buď k izotropu nebo jsou vycucané z prstu!!!

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 667
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu

Problematická lokalita je v Chlístově u Prachatic, 25K se nenaladí, bez problémů jde 39K a 49K, ten 22K má dle bargrafu settopboxu sílu signálu 89% a kvalita kolísá 92 - 35%. Po vypnutí ohradníku je kvalita 92% a drží. Ostatní 39K a 49K má sílu signálu i kvalitu cca 95%. Zesilovač neni použit žádný. Byl jsem tam na návštěvě, takže jsem nemohl nic jiného vyzkoušet - ani jinou anténu ani zesilovač.

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

Polda

Kanalovky jsou fajn, ale on potřebuje v té lokalitě širokopásmovou, páč Kleť začíná na 22K a končí na 50K. Ten region trochu znám.:)

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pepa12

Běžel mi v sadu 7 let ohradník s výkonem na 7,5 km a taky mám všechny teres.antény přesně na opačnou stranu.Nezaznamenal jsem jednou spojitost.Přikláním se k samorostovi,zkus jinou fazi,napětí, může být přetížená,staré vedení-třeba všecko na 1 fázi,může to být i ve vsi,někomu zapíná v intervalu nějaká kráva spotřebič,

korkoran
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 6 503
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Saxon@ On hlavně potřebuje použitelnej signál. A pokud to nepůjde na šp, tak to holt půjde na kanálovky, to se nedá svítit.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

PoldaS
Registrace: 1/2010
Příspěvků: 5 822
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

V ohradniku nakmitavaju cez niejaku velku indukcnosnost kmity s niejakou relativne nizkou frekvenciou, takze terestricky ako bolo spominane . Maximalne niejake rusenie cez elektricku siet (ale tiez nie signal, ale napr pracovnu frekvenciu procesora atd). Napajat akumulatorom!!!
Ja mam doma velmi slaby nehomogenny signal dvbt, pouzivam ohradnik kvôli zveri (10m od domu nenajdem pod jablonou rano ani jedno jablko, jelenice vsetko zozeru v noci...) a ziadne rusenie nepozorujem.

Kasr
Registrace: 8/2008
Příspěvků: 4 451
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Já používám staré dobré síto a jsem spokojen,je to nenehraditelná anténa.

dulin
Registrace: 1/2013
Příspěvků: 1 027
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

V Chlístově Klet jde dost špatně v cestě stojí hora Libín(1096m) a argument, že ti jde dobře 39 a 49 kanál svečí, že si neměřil merakem, pak bys zjistil, že oba(39,49) jedou z nedalekého vysílače Svatá Máří(4km vzdušnou čarou) 20kw ERP.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@SAXON

Ano, je to tak, Sv. Maří je přesně zezadu, Kleť je přes Libín. To mi je jasné. nechápu však, že když se ohradník vypnul na cca 15 minut, 22K byl bez jediného zákmitu, obraz stabilní bez rozpadu, po zapnutí opět začala v cca 5 vteřinových intervalech propadávat kvalita signálu.

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Signál DVB-T na K22 je hrozně slabý, tedy negativně se projeví kde co...nic divného.
39 a 49 jsou tam svářečky, co hrají na kus drátu:) zkoušel si jiný tuner?

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

Pepa - terénní profil Kleť-Chlístov

https://www.parabola.cz/album/foto-888/
sekce Album: Terénní profil Kleť - Chlístov
Popis fotografií:
[1] Terénní profil Kleť - Chlístov


On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Co takhle se podívat na uzemění ohradníku,jestli se impulz nezavlíká do el. sítě, spoje VN, stav izolátorů, prorostlá tráva do pásek ohradníku.

Mirda2
Registrace: 3/2006
Příspěvků: 198
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Viděl jsem ohradník, který v pravidelných intervalech probíjel jiskrou na sloupek. Místo jiskření se dalo najít sluchem. Tipoval bych, že v tomto případě každá jiskra shazuje kvalitu signálu.

fikus
Registrace: 11/2004
Příspěvků: 43
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

Mě by zajímalo, kolik asi tak má na svorkach anteny K22 úroveň a odstup. Tipuju 30dB a méně a odstup pod 15dB.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Rušení DVB-T signálu elektrickým ohradníke...

odstup ceho od ceho? , predpokladal bych S(C)/N, ale v tom pripade 15dB a mene je pod urovni prahu synchronizace

kaos
Registrace: 2/2009
Příspěvků: 949
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 40
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra