Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Technika

Porovnání vlastností torodiální a ploché antény

Torodiální anténa je konstruována tak, aby byla schopna přijímat družice z širšího pásma (cca 40 stupňů) na obloze. Její konstrukce má ale též nepříjemnou doprovodnou stránku, je náchylnější na nahodilé "odrazy" satelitního signálu.V mém případě dochází ke krátkodobému výpadku, pokud vozidlo na silnici projede místem, které lze na mapě definovat pomocí funkce "dishpointer". Čára od místa paraboly směrem na družici protne silnici ve vzdálenosti cca 300 m od stanoviště paraboly a toto místo je kritické, nikoliv však pro všechna auta, ruší především malé dodávky. V hodinách silného provozu dojde ke krátkodobým výpadkům i 10x za hodinu. Podotýkám, že parabola je seřízena tak, že kvalita na Technisatu ukazuje 11 dB. Při krátkodobém výpadku spadne i na nulu a to za jasného a bezvětrného počasí,kabely jsou zkontrolovány a zafixovány a F-ka drží dobře.Až se silniční provoz uklidní, je i příjem stabilní.Vyzkoušeno na dvou torodiálních anténách. Ze stanoviště paraboly na kritické místo není přímá viditelnost, je zde řada rodinných domů s výškou dvou nadzemních pater. Domnívám se proto, že jde o magnetickou složku rušivého signálu. Výpadky mám na 23,5E i 19,2E u silných německých stanic i dalších družic.
V bazaru jsem koupil plochou anténu SELFSAT H30 Single pro účely výzkumu. A ejhle,příjem na tuto malou, odborníky zatracovanou anténu, je bez rušení, krátkodobé výpadky zmíněného typu nejsou. Na tuto komickou anténu mi za jasného počasí naběhly všechny HD stanice 23,5E a z 13E například signálově slabší Supertenis naprosto stabilně s kvalitou od 7 do 8,5 dB. Teď řeším umístění ploché antény tak, aby na ni nepršelo.Stojící vodní kapky na povrchu ploché antény "umí" své.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Stránka: [ 1 ] 2 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 61
Odpověď v diskusním vlákně
 

T90ka

Ahoj.

Mám zkušenost: při přívalovém dešti, kdy ani na 23e na 100 cm parabole nehraje vůbec nic, byl příjem na T90ce na 13e příjem bez problémů ... asi o 15% byl signál horší.

Asi za půl roku silně sněžilo od jihu a zase 100cm parabola "nefungovala", byl signál z T90ky o 20% horší.

Může za to přední reflektor ... za mne pro T90ku R^

Ale při dalším přívalovém dešti (9/2014), kdy 100cm dávno na 23e nefungovala ... přestala později fungovat i T90.

T90 (28E-1W), Octagon 8008 twin

ivo2001
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 6 021
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Porovnání vlastností torodiální a ploché a...

Tak to souhra náhod,které se stávají max. 3x za 10 let (dle docenta).

hdpe
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 402
Odpověď v diskusním vlákně
 

to hdpe

Velmi bych ocenil, kdyby docent vypočítal vyzářenou energii z povrchu střechy auta.
Dále kdyby docent posoudil, co se na plechu paraboly v okamžiku rušeníindukuje, zda na předním nebo zadním plechu toroidky.
Dále kdyby docent vypočítal rozsah míst na silnici, kde je vyzáření rušivé. Že je to matematická záležitost, která souvisí s délkou vlny je nabíledni.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

To ivo2001

Tak Vám treba,nastavujete podľa špeciálnych a drahých merákov a je vám to prd platné.Ja mám tiež parabolu 100cm Gibertiny dokonca z motorom,nastriekanú sprejom na alu disky kôl a nemám žiadne problémy z príjmom,ani keď leje,ani keď sneží/sneh sa zošuchne/ a nastavujem to len podľa Openboxu 8xx.Nech sa darí.

DM-800 SE-DM-500SD-Golden Interstár-UNI-BOX-9060-Motor DIGIPOVER-SG-2100S,parabola Gibertini 100cm,točím kam chcem a kopa iných šuntov.

vladoholu
Registrace: 6/2009
Příspěvků: 1 043
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Porovnání vlastností torodiální a ploché a...

Podotýkám, že parabola je seřízena tak, že kvalita na Technisatu ukazuje 11 dB....
Jaký je rozsah? 11dB je kde na kraji, ve středu?? Technisata nemám, pouze Ti napíšu, že moje t-90 5°W-39°E má o něco více jak 11dB ale na samotných krajích. Ve středu samozřejmě více. Nemáš tam nějaké deformace? Připadá mi to hrozně slabé.

zgemma h7s, t-90 rozsah 39E-1W, fix paraboly 46E, 5W, 36E

gunter
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 3 001
Galerie: gunter
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Porovnání vlastností torodiální a ploché a...

Odraz od aut, ktere nejsou z paraboly v prime viditelnosti? To mi prijde jako prilis nepravdepodobna ducharina.

ivovi0
Registrace: 11/2008
Příspěvků: 693
Odpověď v diskusním vlákně
 

gunter

11dB na technisatu není 11dB v reálu.

Dolinak
Registrace: 8/2007
Příspěvků: 170
Odpověď v diskusním vlákně
 

to gunter

11 dB kvality je "za rohem", celá stupnice-pásek kvality zleva doprava svítí zeleně (znak velmi dobrého signálu,žlutá je střední kvalita pod 7 dB, červená špatná pod 3 db, leč hrající kvalita) stanice SD hrají ještě spolehlivě při 3 dB, HD při 5 dB.
Parabola je nastavena kompromisně, protože beru 16E až 53E. Parabola je vypočítaná elevačně symetricky, kdežto mnou zvolený rozsah na orbitě elevačně symetrický není.
Dotaz na tělo:
Kolik by stál Váš den nebo půlden měření? Nechci parabolu nastavovat, chtěl bych měřit "duchařinu", jak je graf signálu stanic ovlivněn projíždějícími auty. Mám vysílačky pro spojení na kritické místo na silnici, kde k rušení dochází.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

samorost

poslal jsem PM s kontaktem

zgemma h7s, t-90 rozsah 39E-1W, fix paraboly 46E, 5W, 36E

gunter
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 3 001
Galerie: gunter
Odpověď v diskusním vlákně
 

@samorost

Jak víš že to dělají projíždějící auta když tam nevidíš? Měls tam rychlou spojku s mobilem?

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 327
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Porovnání vlastností torodiální a ploché a...

Může být i "silný" vysílač na 2,4Ghz.....

Zapoj plochou anténu místo jednoho konvertoru z 90-sátky.

Femr, to bylo natáčení..... dnes TBS 5925 na 105cm a SG2100, 85E - 30W,olomoucký kraj, W98, W2000, WXP, Vista,W7(64) na plátno 250cm.

Kamil_k4
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 3 838
Galerie: Kamil_k4
Odpověď v diskusním vlákně
 

@samorost

Zdar, glosoval jsem pouze tu patrně jedinečnou náhodu , která se klasicky vyskytuje maximálně (sestro?) "3 x za 10 let" :)) .Sám mám cca 20 instalací T90 a doposud jsem u SAT na tento vliv nenarazil.Ano v případě příjmu DVB-T ,jsem se s výpadky souvisejícím s projíždějícími auty (dodávkami/autobusy) v praxi setkal (pokojový příjem Plesná).
Jediným kritériem pravdy je praxe,dej tedy vědět závěry/výsledky,pokud s Gunterem toto zjistíte.

hdpe
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 402
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Porovnání vlastností torodiální a ploché a...

Taky jsem zvědav jestli se potvrdí ta teorie o "magnetické složce rušivého signálu"... :))) samorost je zřejmě teoretický fyzik samouk ve výslužbě a nadšení mu nechybí.. no, každý má nějakého koníčka a tento je celkem neškodný... ;) R^

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 327
Odpověď v diskusním vlákně
 

Určite to súvisí s dĺžkou vln

No určite nie vĺn vyžiarených zo strechy prechádzajúceho auta... To je úplná fantasmagória... ;) Skôr by som povedal, že sa jedná o "blízke" vyžarovanie mikrovlnnej rúry na frekvencii 2,4 GHz... Na okolí v smere príjmu ich musí byť požehnane ;) A pár ich bude určite poriadne starých šuniek, kvalitne neodrušených...

DM9204K Dual FBC DVB-S2X Multistream+2xDVB-S2X+DVB-T2/C,DM9004K Dual DVB-S2X Multistream,ARMTBS2910+TBS5925USB,Datacomp Arion i7 Turbo 5,4GHz,RAM 64 GB,SSD 2TB+TBS6903X Dual DVB-S2X Prof,Fuba DAA110A IBU Twin,DG380S = 60°E-34,5°W,Fuba DAA850 4xIBU Twin.

Maneto
Registrace: 9/2010
Příspěvků: 5 067
Galerie: Maneto
Odpověď v diskusním vlákně
 

to Maneto

Mikrovlnná rúra nepremává zlomky sekundy a pouze několikrát za den. Její provoz je určitě trvalejší. V žádném případě nepracuje opakovaně-rytmicky v rytmu jednotlivých sekund.
Střecha auta může vyzařovat, to neodporuje ničemu. Musí být ale ozářena nějakým signálem. Odrazové kovové plochy nejsou v komunikacích tak výjimečné, dokonce se používají i u profíků. Část dopadající energie se změní v teplo, část se vyzáří. U pozemní televize tomu věří kdekdo, případy, kdy televizní kanál "zaštěká" při průjezdu auta nejsou tak výjimečné, zejména v případech, kdy není přímá viditelnost na vysílač. Fyzikální zákony platí i pro satelitní frekvence. Budu se snažit s profesionálem po boku takový jev zaznamenat,změřit, natočit na kameru. Myslím si, že každý satelitní fanda krátkodobé výpadky občas má. Jen to přičítá něčemu jinému.Co mne zaráží je dálka, na kterou to působí a překonávání překážet v přímé viditelnosti.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

to Kamil4

Mám 23,5 zapojeno 2x, jednou z ploché antény a jednou z Quadu z T 90. Zatím na jeden TV.
Asi bude stát zato, dát vedle sebe dva TV, každý z jiné antény a souběžně je sledovat. Díky za inspiraci.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

to lance

Nechce se mi věřit, že lidé, kteří jsou u nastavovaní parabol, dosud nezaznamenali krátkodobé výpadky, trvající zlomky nebo jednotky sekund.
Kupříkladu jsem požádal satelitního kolegu z Břeclavě o nahrání hudebních pořadů stanice C Music z 9E, měl na to dekodér. Nahrál mi 64 hodin na velkou flashku. Krátkodobých výpadků tam byly desítky. 300 km od mého bydliště...
Přece ten signál na grafu na dispeji "žije" a není to jen v důsledku modulace, ale též změn v okolí antény.
Svého času jsem se dočkal poučení za směrový diagram pozemní antény s digitálním signálem, že prý stačí měřit a točit anténou a co z toho vyjde, vůbec nebude odpovídat směrovému diagramu antény z laboratoře. Vůbec nepochybuji, že tomu tak je. Obávám se, že směrový diagram paraboly je podobná chiméra a v praxi je naprosto jiná než v laboratoři.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Porovnání vlastností torodiální a ploché a...

Nemusi jit o ruseni na kmitoctu satelitu, ale treba LTE 1800 do mezifrekvence a podobne.

Ale pokud to opravdu souvisi s provozem na silnici, tak se dopustim divoke spekulace i kdyz mozna mensi nez "magneticka slozka". Neni na te silnici mytna brana? Ta funguje na 5,8 GHz a 2W a druha harmonicka by neco ovlivnit mohla. Ale porad bez prime viditelnosti vysoce nepravdepodobne.

ivovi0
Registrace: 11/2008
Příspěvků: 693
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Porovnání vlastností torodiální a ploché a...

všetky tieto "multismerové" satelitné antény majú mnoho vedľajších, nevhodných vyžarovacích (prijímacích) lalokov, čo zhoršuje príjem - znižuje zisk. Ak sa náhodou v niektorom nachádza zdroj rušenia, tak o potešenie máte postarané. ;) Smerovosť takýchto antén je tiež na zamyslenie :ogre:

Slovak DX satellite overwrite club.

Peon
Registrace: 8/2010
Příspěvků: 553
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ivovi0

a že LTE sa dokáže odraziť od strechy auta a preniká aj cez steny, tomu by som veril... možno by pomohlo oblepiť LNB hliníkovou fóliou (ale nie spredu :-)), ak to teda preniká cez LNB a nie napr. cez zle tienený kábel

garabik
Registrace: 7/2009
Příspěvků: 92
Odpověď v diskusním vlákně
 

Pamatujete Screen Sport?

To byl jeden z prvních analogových signálů na Astře před rokem 1990. LTE tehdy nebylo ani náhodou, stejně tak mikrovlnky 2,4 GHz. Slabý signál "zarybičkoval". Ladil jsem svou první parabolu prime fokus 150 cm laminátovou, polepenou hliníkovou fólií z Jednotného rolnického družstva Martin, pridružená výroba. Již tehdy se v jisté poloze některého auta projevovaly krátkodobé výpadky silným zašuměním-"zarybičkováním. Signál zapulsoval od dobrého po špatný a ustálil se na "své" hodnotě.Právě Screen Sport měl signál slabší než Sky One nebo RTL či Teleclub. Vynikající satelitní přijímač s 8 mechanickými předvolbami z Tesly Orava měl dokonce jakýsi vývod na voltmetr pro měření signálu. Z rovné střechy jsem měl slušný výhled na silnici. V době digitálu je vjem výpadku mnohem horší, obraz buď zamrzne nebo se rozpadne na kostičky, někdy je úplná tma cca 1 sekundu.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

@samorost

Nejdřív vyměň ten quad na T90 za singl abys vyloučil rušení jednoho výstupu z quadu přepínáním na jiných výstupech a až pak můžeš pokračovat pokračuj ve fantazírování o šišatosti toroidky, projíždějících autech, létajících mimozemšťanech a černé díře v Magelanově mračně která Ti ovlivňuje příjem :8)

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 327
Odpověď v diskusním vlákně
 

na margo

SCREENSPORTU, som samorost vyhrabal foto z akehosi mojho archivu: https://www.parabola.cz/album/foto-837/
sekce Album: parametre SCREENSPORT_marec 1989
Popis fotografií:
[1] parametre SCREENSPORT_marec 1989


Rakovinu diskusie nick suto..., nie sám ignorujem -_-

bohus31
Registrace: 10/2009
Příspěvků: 8 673
Galerie: bohus31
Odpověď v diskusním vlákně
 

to lance

Neboj, zemní smyčku znám a také ji mám doma. Vyřešeno. Jsi profík, ale také nevíš vše. Měřák sám o sobě z Tebe hvězdu neudělá, to si piš.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

@samorost

Pleteš se, nejde o zemni smyčku, nejsem profík a o měřák tady už vůbec nejde. Vyzkoušej tu T90 se singl LNB a pak nám napiš jestli ti to pořád ruší projíždějící auta... pak má teprve smysl pokračovat v debatě...

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 327
Stránka: [ 1 ] 2 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 61
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra