Quantcast

Diskuse

Archív diskusního fóra parabola.cz

Právě čtete stránku diskusního fóra serveru parabola.cz z archívu.
Do tohoto vlákna již nelze přidávat další reakce (režim READ-ONLY).
03.08.2009, 12:54.35

vypadávání obrazu

mám kartu cslink,signál mě to ukazuje 79procent.Přesto mě často kostičkuje obraz,nebo i zcela vypadává signál.Čím by to mohlo být_
uživatel
lapac
03.08.2009, 13:08.12

RE: vypadávání obrazu

shitnym prijimacem
uživatel
Vlado Fogo
03.08.2009, 13:18.33

RE: vypadávání obrazu

Mrkni na důležitější-kvalitu signálu (třeba bouřka).... mě jede vše OK...
uživatel
Harnadek
03.08.2009, 13:50.21

Příčin může být mnoho

1. Špatně seřízená parabola, zde by se však potíže týkaly většího počtu transportérů, tedy různých frekvencí.
2. Zapnutý počítač na stejný zásuvkový okruh, který vyzařuje kmitočet, ovlivňující konkrétní příjem. Souběh kabelu k LNB a el.sítě k počítači.
3. Dlouhý kabel od LNB s množstvím spojů.
4. Střecha automobilu na nevhodné pozici vůči parabole.
5. Kombinace 3+4.
6. Nevhodný LNB.
uživatel
samorost
03.08.2009, 14:52.41

@samorast

objasni nám prosím tú strechu automobilu vs. SAT príjem.
uživatel
P 222
03.08.2009, 14:58.27

RE: vypadávání obrazu

To jsem taky nějak nepobral. :laughing:
uživatel
Digi tv
03.08.2009, 15:46.17

RE: vypadávání obrazu

:bigeyes:
uživatel
lukin
03.08.2009, 16:19.01

To P 222+Digi tv........

Digitální signál má svá specifika, ať již se jedná o pozemní nebo satelitní příjem. V mém případě mám u pozemní televize zakrytý přímý výhled na vysílač v Ostravě Hošťálkovicích. Bez ohledu na počasí mám výpadky pozemního signálu, když na silnici (v nejkratší vzdálenosti 50m) od našeho domu projede auto. Skutečnou vzdálenost auta v době výppdku musím ověřit pokusem. Auto se nachází v dobře ozářené oblasti vysílačem. Podle základních zákonů elektrotecniky se ve vodiči (část střechy)se střídavým elektromagnetickm polem vytvoří napětí. Toto napětí se vybije na povrchu střechy zkratovým proudem. V rytmu elektromagnetického pole vysílače vznikají zkratové proudy, které vytváření sekundární magnetická pole ze střechy. Na střeše auta vzniknou řádky s kladnou polarizací a zápornou polarizací sekundárního pole. V určité poloze střechy auta vůči přijímací anténě nastane situace, kdy kladné půlvlny šiřením překonají například 1000 vlnových délek a záporné půlvlny překonají 1000+lamda půl. V tom okamžiku se působení kladných a zaporných řádek sečte (dorazí na anténu ve stejné fázi). V blízké vzdálenosti u auta je geometricky vyloučena tato možnost součtu kladných a záporných řádek sekundárního pole, tento jev nastává až ve vzdálenosti mnoha desítek až stovek metrů.Bohužel toto sekundární pole je dostatečně silné, aby se sečetlo s hlavním přímým signálem z vysílačem. Nastává vektorový součet, což znamená, že výsledek je buď a+b (signál se zvýší) a bohužel také a-b, což pozorujeme ve formě výpadků. Výpadky fungují i na satelitech podle stejného principu, výraznější jsou u družic s menší elevací, pokud je dlouhý kabel mezi LNB a přijímačem, je citlivost příjmu vyšší na sekundární pole. Má to logiku??? Z toho vyplývá, že přechodné výpadky mohou mít trvání po dobu mnoha hodin (auto stojí na "špatném" místě) nebo krátkodobé po dobu profičení auta kritickým místem při rychlosti například 60 km/hod. Kdo chce, může se tomu smát, co hrdlo ráčí, mám to dost dlouho odpozorováno. Ten pán, co poprvé definoval elektrotechnické zákony, byl nějaký Faraday.
uživatel
samorost
03.08.2009, 16:32.57

RE: vypadávání obrazu

To samorost: Pěkný soupis, klobouk dolů!
Trošku se podivuji, že jste mu schopni odpovídat, na tak úžasně okleštěnou otázku.

Dle nicku soudím a poslední dobou je to tu často, chlapec si dělá srandu. Lapac nelapl signál, ale Vás.
uživatel
juzek
03.08.2009, 17:51.39

samorost

Ty jsi teda opravdu samorost! Faraday vymyslel Faradayovu klec a kdyby to četl, tak by z ní asi už nevylezl. :)
Ale v podstatě jsem pochopil jak to myslíš. Pro pozemní příjem taková situace může vzniknout a skutečně vzniká. Ale u paraboly je úhel svazku řádově desetiny stupňů (podle velikosti), takže příjem odraženého signálu je téměř vyloučen.
uživatel
visper
03.08.2009, 22:34.42

To Visper

Děkuji za poučení o směrovém diagramu paraboly. Věřte, že jsem řadu směrových diagramů parabol studoval a stavěl jeden z prvních multifokusů, publikoval jsem v Satelitu (tehdy týdeník) v roce 1998, byl to článek o třech konvertorech a Diseqc přepínači. Směrový diagram je ale málo platný, jde totiž o jiný fenomén - sekundární magnetické pole. O tom, že vznikne na kovové ploše ozářené vysílačem nebo družicí, nemám pochyb, snad ani Vy. Jak zasáhne parabolu? Jako magnetická sprcha shora, podotýkám, že magnetické siločáry jsou poněkud něco jiného než přímočaré šíření centimetrových vln. Pokud je plech paraboly v poli sekundárního magnetického pole, je směrový diagram "na parádu", prostě neplatí.Že to v učebnicích dosud není, za to opravdu nemohu. Na plechu se indukují napětí ze sekundárního pole, zkratové proudy a signál z povrchu paraboly nacestuje do konvertoru. Rovněž antény pro pozemní příjem se v sekundárním poli chovají "netradičně", také mají své směrové diagramy, ikdyž mnohem méně ostré něž paraboly. Jak chcete vysvětlit například stav, kdy míříte parabolou parabolou "pánubohu do oken" někde okolo 42E a naskočí Vám přechodně naplno předladěná stanice z 53E a jste obklopen bariérou domů a keřů, takže je vyloučen "odraz"?Co dělá ukazatel síly a kvality signálu při hledání správné polohy paraboly, když kolem Vás projede autobus (!) ve vzdálenosti cca 100 m od Vás, jste asi taktéž nezažil.Já věřím tomu, jak mi reagují přijímače a dokážu analyzovat jevy okolo sebe.Věřte svému diagramu, jehož existenci nepopírám, já pouze říkám naprosto zodpovědně, že jsou jevy, při kterých neplatí. Podle svého gusta se tomu třeba vysmívejte. Jinak Faraday vymyslel především základní elektrotechnické zákony, které neelektrikářům doporučuji nastudovat. O žádný odraz ve smyslu zákona "úhel odrazu=úhel dopadu" zde určitě nejde, přístroje reagují, když je auto skryto za bariérou domů.
Základní zákony platí bez omezení výše frekvence, decimetrové nebo centimetrové vlny se chovají podle stejných elektrotechnických zákonů, nebo bylo někde napsáno, že ne, že je frekvenční limit? Já jsem pro každou srandu, ale výše uvedený výklad do této kategorie rozhodně nepatří. Výčet věcí, pro které by Faraday nevylezl ze své klece, by byl jistě obsáhlý, nemám však obavu, že by ho zranilo doplnění mé informace o chování paraboly.
S veškerou úctou budu nadále číst Vaše věcné příspěvky a postřehy.
uživatel
samorost
04.08.2009, 10:32.23

samorost

Nechtěl jsem tě naštvat a vážím si každého kdo se o věci zajímá. Faradaye nechme klidně spát, ten je v tom nevinně. Objevil magnetickou indukci, ale o elektromagnetickém poli toho ještě moc nevěděl, to až jeho následníci Maxwell a další. Efekty které popisuješ skutečně existují v případě pozemního příjmu. Aby se ale signál fázově vyrušil je potřeba aby přímá i odražená vlna byla stejně silná. Odraz vždy způsobí útlum, ale přímá zase může být za překážkou, takže taková situace může nastat. V případě satelitního příjmu ale nikdy nemáme vysílač za překážkou. Odražená vlna je mnohem slabší oproti přímé a navíc dopadá na parabolu mimo její hlavní lalok. Proto je vliv odrazů při satelitním příjmu naprosto zanedbatelný. Ale například u satelitní navigace GPS odrazy skutečně vadí a je to proto, že se používají nesměrové antény.
uživatel
visper
04.08.2009, 18:14.13

To Visper

Mám jiný názor na spoustu věcí zde uvedených:
1. Sekundárně vyžářený signál není malý, to však platí za situace, kdy se kladné a záporné půlvlny vzájemně vyfázují a na parabole sečtou (výjimečná, ale existující situace).
V naprosté většině situací se kladné a záporné řádky vzájemně vyruší, nejsou po dopadu na parabole vyfázovány.
2."Odraz" nepůsobí vždy útlum, může také zvýšit signál, jde o vektorový součet.
3. Mimořádní situace popsaná v bodě 1 nastává u satelitního příjmu v řadě geometrických uspořádání. Zátím co řádky kladných a záporných půlvln jsou vždy kolmo na směr šíření satelitního signálu z konkrétní drižice, uplatňuje se tvar střechy, úhel mezi řádky sekundárního signálu a směru na parabolu a hlavní podstatná věc - délka vlny. Celá družice se nikdy neutlumí celá, vždy jde v tomto jevu o (velmi)úzký rozsah frekvencí.

Rozumím tomu, že Vás asi diskuzí nepřesvědčím. Mou jedinou šancí je udělat umělý pokus - navození situace a zdokumentovat ji včetně potřebných měření. V případě pozemní televize se pravděpodobně s krátkodobými výpadky setkáváte častěji,proto jste ochoten řadu věcí připustit, já mám tu smůlu, že se s nimi potýkám také u satelitního příjmu. Pokud si provedete v klidu vlastní rozbor, pak jediným Vaším argumentem je víra ve směrový diagram paraboly. Mohu Vás ujistit, že parabola reaguje také na podněty zezadu z odvrácené strany, což Vy musíte považovat za naprostý nesmysl. Jakmile dám dohromady peníze a potřebné vybavení, provedu prokazatelné demonstrace. Dnes bych považoval za nesmírný úspěch, kdybyste krok po kroku provedl vlastní analýzu Vašich stanovisek.
uživatel
samorost
04.08.2009, 19:31.42

to samorost

Asi se nepřesvědčíme, ale to nevadí, kdyby měli všichni stejný názor tak by na světě byla strašná nuda. Nezlobím se ani se neposmívám. Asi by to chtělo udělat ten praktický pokus. Nepovažuji za nesmysl že parabola reaguje na signál z opačné strany, ten plech se skutečně může vybudit silným signálem a pracovat jako sekundární zářič. Ale ten signál by musel být o několik desítek dB silnější než ten ze správné strany. Kde by se vzal? Z těch odrazů?
uživatel
visper