Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno včera, sekce: Zkušenosti

Dlouhy koaxiál a DiSEqC 2.0 přepínač

1) Hezký večer, potřebuji natáhnout dlouhý koaxiál od paraboly k přijímači je to rovných 92 metrů (je zahrnutá už rezerva cca 4 m). Prosím o radu, jaký koaxiál použít, aby byli čím menší straty v sile signálu. Cca 30 metrů půjde v chráničce v zemi, cca 20 metrů kolem okapů a cca 40 metrů po půdě až k přijímači.

2) Na parabole budou 3 konvertory pro 23,5E; 19,2E a 13E a použiji DiSEqC 2.0 přepínač pro jednoho účastníka. Na taku dálku (cca 90 metrů) bude fungovat bezproblémově? Má s tím někdo zkušenost?

3) Děkuji za každou radu.

P.S. Dům je v památkové zóně, takže parabola nesmí byt vidět. Poloha domu je blbá a jediné místo je na zahradě domu. Odzkoušeno, jenom to teď realizovat. IPTV mi nenabízejte, potřebuji 13E s Italama 😊 a taky z času na čas taky nahrávat :-)

4K Box HD61; parabola 80 cm; Twin monoblock 4.3

Crescenzio
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 359
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

OK, IPTV mi nenabizejte chápem

Dobre, len otázka ako dlho to vydrží, ale zatiaľ Hotbird 13 je nový, Astra 19.2 bude tento rok nová (Astra 1P a o 2 roky ešte aj 1Q), tak snáď to nejaký čas vydrží a snáď taliani satelit neseknu v prospech IPTV, tak nejaký ten rok by to mohlo vydržať. Tak ja som realizoval 90cm parabolu a chcel som 23-19-16-13 + ešte použiť aj pôvodnú parabolu na motore, ale zapojenie pre 3 prijímače. Motorová parabola by sa používala primárne na 28, ktorá by nebola fixne v ponuke. Napokon nakoľko bol problém s 16-13 keďže boli blízko seba, tak 13 už nešla a to som použil pritom úzke LNB. Zaujímavé že nebol problém s 16-19. Tak som to napokon poriešil takto, fixne na 90tke mám 28-23-19-16, 13 mám cez motorovú 80tku pôvodnú. Stred mám na 16. Motorová parabola je ovládaná len z hlavnej izby z teda motor viem otáčať len z obývačky, v prvej spálni dolu sú len z fixnej 23 a 16 (ANTIK SAT a Skylink), v obývačke sú všetky teda ANTIK SAT 16, Skylink 23 ako aj 19 (Nemci) 28 (briti) ako aj motorová anténa primárne na 13 (poliaci a taliani) ale tiež možnosť aj otáčať na iné pozície napríklad 9 Maďari alebo Ukrajinci na 4.8 a podobne. Hore je prístup na všetky 4 pozície fixné ako aj dolu v obývačke ako aj tá motorová, ale hore motor nie je možné ovládať, primárne je tam ale 13tka čo stačí. LNB sú Quad okrem motorovej ktorá je len twin teda duo. Vychádzali z rovnakého eshopu lacnejšie než ak by som bral 2 quad a 2 Twin samozrejme úzke. Preto som zobral Quad všetky 4 a na motorovú klasické LNB nie úzke som bral twin. Prvý prijímač má DiSEqC 1.1 8/1 aj ten hore, dole má DiSEqC 1.0 len 2/1 (ak dotyčná osoba nepotrebuje 19 ani 28 a 13 a stačí STVR, Markíza, JOJ, Lux , Noe, tak som na DiSEqC mohol ušetriť aspoň 10-15 eur tak som zvolil 2/1. Hlavná izba + u mňa hore sme náročnejší tak som tam dal tieto pozície + využil aj pôvodnú motorovú anténu čo tam bola pred tým. Keďže ty nebudeš riešiť motor a nepotrebuješ ANTIK SAT (16tku), tak to zjednodušíme. Vzhľadom na 3 pozície bez 16 problém by nemal byť s 13-19-23, tak na 90tku by to mohlo vyjsť, možno aj na 80 ale doporučujem 90 pre rezervu. Neviem ale čo dať na stred, ja som dal 16 ako kľúčovú pre ANTIK SAT. Ale tu asi bude kľúčová 23 pre Skylink, ale potom môže byť 13 zbytočne ďaleko od 23 keď nepotrebuješ 28 tak logicky najlepšie potom na stred vychádza 19. Ešte keď sa spomínalo 13 tak suoertennis kedysi išiel slabšie, ale už nejaký čas tam nejde, tak neviem čo môže byť slabšie na tej 13 teraz, ale ak niečo by malo problém, potom stred aj 13

LukyT
Registrace: 8/2024
Příspěvků: 51
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

@LukyT

A to máš originál tu 90tku lebo ja mám jednu doma teraz a chcel by som tam dať Multifeed.
Len neviem ktoru lištu mám použiť?
Šírka rahna je 40mm tak som niečo pozeral na Ellano sk.Ide mi o to že chcem mať príjem aj Skylink aj Digi z jednej paraboly na toľko mám voľnú kartu Skylink a tej karte mám HBO balík 8,90€.
Teraz mám motor na natáčanie ale chcel by som skúsiť niečo nové.Ide zima tak by som chcel využiť ten čas lebo bude skoro tma.

Digi TV na 3 TV/ USALS Optibox DM 3800. Príjem od (52,0,E-04,0,W) Parabola 90 CM (no name) AbCryptobox 750 HD, Sweet TV SK,CZ,PL,HU. SKylink Live TV/HBO Standard.Digi GO SK (Dočasne).

Zetor25
Registrace: 11/2015
Příspěvků: 5 168
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

Pokračovanie k téme

Teda asi najlepšie vychádza stred dať na 19, keďže je v strede, ale zas pre Skylink by som zvažoval aj tú 23. Teda musíš odskúšať ako to pôjde so stredom na 23 a 19 prípadne 13, ak ale až tak na 13 nezáleží ale 23 musí ísť za každého počasia z tak potom stred na 23. Ja mám stred 16 ale niekedy pri horšom počasí mi vypadáva óčko a TV8 teda tieto 2 transpondéry, STVR, Noe, Lux idú z 23 lepšie ale tie majú vypadnú skôr ako najslabšie na 16 teda wau a Lux a STVR šport. Tak ak je Skylink kriticky dôležitý z potom stred asi 23 miesto 19, na strede 16 ide totiž aj 28, tak pri 23 na stred by 13 nemusel byť problém. Otázne, či bude stačiť klasické LNB alebo treba úzke aspoň medzi 23 a 19. Ale 19 a 13 je už väčší rozostup, tam by malo ísť ok aj klasické LNB. Možno aj 23-19 by mohli ísť bez úzkeho LNB. Ak je to len na 1 účastníka z tak stačí samozrejme len 1 DiSEqC a to pre 3 pozície stačí DiSEqC 1.0 pre 4/1 a LNB single. Problém je potom ten kábel 90m. Ja mám hore TV ale to je max do 20m alebo možno aj len 15 a ide to OK, ale ďalších 70 neviem. Lebo to je viac ako dvojnásobok toho čo mám ja čo sa týka dĺžky. Otázka ale prečo až taká dĺžka? Lebo dom väčšinou nemá taký priemer že by to bolo až 90 metrov, to je niekde na stĺpe a je vzdialený od domu tých 90 metrov? Lebo nepochopil som dĺžku. Je prípadne niekde foto ako to vyzerá (umiestnenie paraboly + miesto kde je prijímač)? Ako to je teraz riešené? Je tam len 1 LNB aktívne a to funguje, alebo to ešte vôbec nie je zostavené a je to len úvaha? Alebo je to takto zostavené a nefunguje to? Motor by na 90m nemal fungovať, ale DiSEqC na prepínanie LNB by problém mať nemusel, obzvlášť ak aj LNB potrebuje napájanie a 13/18V pre prepínanie polarizácie H/V. Teoreticky ak jedno LNB funguje korektne aj H aj V polarizácia z tak by to s tým DiSEqC mohlo ísť. Ale zaručiť to samozrejme nedokážem. Treba ale poriadny kvalitný koaxialny kábel. A samozrejme pravidelne vymeniť kábel po niekoľkých rokoch, aby sa zachovala jeho kvalita, lebo vonku kábel skôr degraduje a taká dĺžka je už dosť strata pri miestnom opotrebovani kábla z kde pri 15m to ešte mohlo ísť tak pri 90 nemusí. Teda kvalitný kábel a pravidelná výmena kábla. Ale jedine čo viem poradiť, že treba to odskúšať, tak ako som skúsil 23-19-16-13 na klasickej 90tke, napokon mi to nevyšlo úplne, ale k spokojnosti som to poriešil 28-23-19-16 a 13 cez druhú motorovú anténu, teda len skúšať tak ako som to ja odskúšal, teda kúpiť 90 m kábel (treba ale myslieť aj na rezervu).

LukyT
Registrace: 8/2024
Příspěvků: 51
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

Pokračovanie 3/3

Rezervu na prepojenie LNB s DiSEqC a potom samozrejme tých 90m. Kúpiť LNB úzke alebo klasické a samozrejme DiSEqC. A potom len zapojiť a zistiť, či to pôjde alebo nie. Ak niečo z toho máš z tak o to lepšie, lebo stačí len dokúpiť zvyšok a bude. Okrem kábla snáď by bolo možné v prípade nefunkčnosti vrátiť zakúpené komponenty do predajne. Odporúčam eshop kde je možné vrátiť do 14 dní, ale montáž čím skôr aby sa stihlo vrátiť ak by to nefungovalo. Ale ako to budeš nastavovať? Jedine merak lebo asistent pri TV, 90m ďaleko z nebude ho počuť ak bude kričať, že mu to ide resp nejde ak s tou parabolou budeš hýbať, teda doporučujem kúpiť aj merak. Ešte na záver prajem veľa šťastia a úspechov pri inštalácii. Snáď sa to podarí aj na tých 90 metrov dĺžky kábla úspešne sprevádzkovať.

LukyT
Registrace: 8/2024
Příspěvků: 51
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

@Crescenzio

Kabel bych použil venkovního typu (černý) s co nejemenší ztrátou. Pro případ nedostatečného signálu lze umístit "linkové" zesilovače pro SAT signál i povely Diseqc. Např. EMP A1/1PCU-15dB.

Warpik
Registrace: 9/2016
Příspěvků: 790
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

@zetor25

Mám klasickú 90tku pre corab 90 pre ANTIK z takú s tým logom ANTIK, teda obyčajná, žiadna multifocus. Ale 28 je na hrane. 9 mi síce išla keď som skúšal miesto 13 dať 9 ale od 23 by to bolo po max 2 východne, Digi ide na 1W čo je trošku ďalej. A 23 by v takto na hrane mohla potom vypadávať alebo slabšie TP by nešli z napríklad slabo idú tieto TP z 28 konkrétne tie DVB-S2 kde ide Sky arts z Challenge, Tohether TV, tieto idú slabo aj za dobrého počasia, ostatné idú ok, ale na tieto otáčam tú motorovú. Teda určite by na krajnej 23 mohli nejaké TP vypadávať možno aj pri dobrom počasí napríklad to óčko a podobne, ale Digi neviem či je slabšie alebo nie ako Skylink, by mohlo vypadávať možno tiež. Teda nepodstatné pozície sa dajú dať aj takto na kraj z ale Digi + Skylink už sú asi príliš ďaleko aby to fungovalo dostatočne spoľahlivo. V tomto prípade by som doporučil skôr multifocus, hoci možno pri ideálnom nastavení tej lišty multifeedu a správnom výbere a nastavení LNB a paraboly by to teoreticky mohlo fungovať, ale len za ideálneho počasia a možno by tiež nešlo úplne všetko. Takýto rozostup by som riešil multifocus parabolou ale neviem či sú aj bežne 90 alebo len 80 resp 85 , lebo ak pri 90 je len T90 tak to je pomerne drahá parabola z hoci ale dosť kvalitná. Ak by si chcel skúsiť takto otázne čo potom dať na stred resp podľa čoho to nastaviť, ak jednen kraj 23 a druhý kraj 1w. Možno stred dať 13 alebo 9, ale to neviem, čo by bolo ideálne z týchto pozícii. Ale áno mne to na obyčajnú 90tku funguje 28/23/19/16 s tým že stred je 16.

LukyT
Registrace: 8/2024
Příspěvků: 51
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

RE: Dlouhy koaxiál a DiSEqC 2.0 přepínač

1) např. Draka Coax DR 1.13/4.8 F PE koax. kabel 1,13/4,8/6,8mm, Cu, venkovní,balení 100m, útlum na 2150MHz 28,2dB 2)ano 3)rádo se stalo.

RAFI007
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 934
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

@LukyT

neumíš jednoduše odpovědět na triviální otázku ? Chtěl vědět jen kabel a DiSEqC 2.0 uvádí jako doplnění zapojení kvůli útlumu a odběru (-4dB, cca 40mA/18V) . 23+19+13 je běžné zapojení. Jediné co může být problém je pokles napětí, to ale řeší navržený kabel. A vo tom to je. ;)

RAFI007
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 934
Odpověď v diskusním vlákně včera
 

@Crescenzio

Tak já mám ze zahrady k příjimači cca 60 m koaxu no name jsou tam 2 f spojky a je to přes 2 disec přepínače,část kabelu je volně na zemi vedle zídky zimá,déšť,slunce a vše zatím(asi 5 let)jede jak z praku.

Skylink//4,8°+13°+16°+19.2°+23,5°+28,2°+39°+42°+0,8°w+30°w//Octagon SX88+ SE WL,Octagon sx8 HD One

jackino
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 5 341
Galerie: jackino
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra