Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

České DVB-T v okolí Šaľe - Nových Zámkov?

Zdravím,

máte niekto skúsenosti v okresoch Šaľa, Nové Zámky alebo širšieho regiónu na juhozápade Slovenska s príjmom českých multiplexov DVB-T?

Podľa zoznamu českých vysielačov a ich výkonov by prichádzali do úvahy Brno (Kojál) a Zlín (Tlustná hora), ktoré vysielajú so 100 kW výkonom. Mikulov (Děvín) a Valašské Klobouky (Ploštiny) sú čosi bližšie k hraniciam, ale majú iba výkon 25 kW.

Má zmysel skúšať príjem pasívnou smerovou anténou Tecatel 18 dB, alebo v danej lokalite to nemá ani zmysel? Čo myslíte?

Ďakujem za názory a skúsenosti. R^

.......

zmarian
Registrace: 6/2011
Příspěvků: 2 183
Odpověď v diskusním vlákně
 

@zmarian

Zkus a uvidíš. Cesty Páně a vysokofrekvenčního signálu jsou nevyzpytatelné. Vyzkoušej, pokud můžeš, více míst. Například u bráchy v Podkrkonoší byl nejlepší signál na nejméně pravděpodobném místě. Metr nad zemí u dílny. Všude na střeše, verandě a jiných místech na hraně. Tam paráda.

krupino
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 742
Odpověď v diskusním vlákně
 

@zmarian

Pokud už jsi vyhodil peníze za ten trojstěžník se zázračným ziskem, tak není nic jednoduššího to zkusit. Jestli to míníš koupit jen kvůli tomu, tak existují levnější varianty na "amatérské" pokusy s ověřenými vlastnostmi. Já už si to všechno přesně nepamatuju, ale dál od hranic s ČR (Martin, Trnava, Nitra), který sem "konzultoval", mají vždy buď dvojče z dlouhých yagin , případně čtyřče z logper. K tomu kanálovéé zes na míru, případně prog. zes. "Na jihu" SK totiž způsobuje problémy v příjmu K26 Gerecse, na K33 lokálka z Trnavy, takže to není zas až tak jednoduchý, ale někdy to řešit jde. Určitě ne zázračným trojstěžníkem. Mimochodem dodávaným dříve Tecatelu z SK :-) Jak skutečně to vypadá v tvém konkrétním místě příjmu, ti nikdo na dálku bez měření neřekne, ledaže by se ti tady náhodou ozval nějaký tvůj "soused", co to zrealizováno má. Lovu zdar, neboť éter je vln, čím dál víc pln :-)

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 368
Odpověď v diskusním vlákně
 

zmarian

Zkus pasiv a pokud bude náznak signálu a ještě v jaké kvalitě a pokud to nebude stačit tak budeš muset dát zesilovač.Ale myslím že pasiv stabilně nepojede já jsem jv kousek od Brna a na Javorinu mám Alcadku se zesilovačem bez něj kvalita tak 40% a nestabilní se zesilovačem a programovatelným zesilovačem kvůli kolizi s kanálama z Brna vše jede super.

1 x Cryptobox 752hd combo,VU+ solo 4k,Octagon 4k,UClan 4K,Samsung 46UE7000,Philips 55pus8303,multifocus 23,5E, 19,2E,13E,9E,1W a 1x parabola 16E,23,5e ,dvb-t2 k.21,31 orf,k. 26,33,40,46 cz muxy,k.23,55,56,57 sk muxy

kanon69
Registrace: 6/2009
Příspěvků: 1 812
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Xmux

S tou zázračnou Triple od "slovenského" Tecatelu myslíš, že ani nemá zmysel skúšať? Mám ju doma. Mala by byť výkonnejšia (údajne 18 dB) ako trebárs logper od Emme Esse 45UC (13,5 dB), nie?

.......

zmarian
Registrace: 6/2011
Příspěvků: 2 183
Odpověď v diskusním vlákně
 

@kanon69

Tak u mňa potom bez zosilnovača iba ťažko. Možno náznak.
Aktuálne by boli iba tie 100 kW-ky ďalej od hraníc však?
Mikulov, Valaššké Klobouky s 25 kW bezpredmetné...
Moja vzdialenosť väčšia ako 100 km.

.......

zmarian
Registrace: 6/2011
Příspěvků: 2 183
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: České DVB-T v okolí Šaľe - Nových Zámkov?

Jeden pan zo šale mi odfotil obrazovku jemu išli na dlhu colorku od iskri mux primi nič ine mu nešlo.

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 707
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jopo166

Vďaka za referenčný príjem z okolia. Prijíma Brno alebo Zlín, nevieš?
Máš na mysli takúto Color Klasik...
https://www.parabola.cz/img_magazin/2010/test-3-anten-02.jpg

.......

zmarian
Registrace: 6/2011
Příspěvků: 2 183
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jopo166

Prima- mux22 je právě ten jedinej "volnej" K40 jak sem psal.

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 368
Odpověď v diskusním vlákně
 

@zmarian

Nesmíš věřit všem lžím a bludům, co kde který výrobce nebo prodejce na netu napíše :-) Metrová UHF-ka se ziskem 18dB (a to ani dBi) neexistuje. I kdyby měla třicet ráhen. Jak říkají towarzysze z Polski: praw fizyki neoszukasz. A zkusit to s ní můžeš, když už ji máš doma, za zkoušku nic nedáš.

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 368
Odpověď v diskusním vlákně
 

@zmarian

Ten pán, ktorého spomína nick jopo166 je z Tešedíkova (čo je kúsok za Šaľou, smer Dunajská Streda). Zatiaľ som nemal tú "česť a ani čas" sa s ním osobne stretnúť, ale trebárs na Facebooku, v skupinách venovaných terestriálnemu príjmu má niekoľko zaujímavých príspevkov aj z foto či videom.
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy s E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 875
Odpověď v diskusním vlákně
 

zmarian

klidně to vyzkoušej s tím trojplosnikem, tak tomu říkám já. Zisk antény bude maximálně 15,5 dB pokud má údaj 18 dBi. Budeš se ale divit, logper antény delšího typu mají taky velmi dobre příjmové vlastnosti v DVB-T/T2 i když mají menší zisk. Sfazovane dvojce nebo čtyřce by mohlo také vyhovovat. U mě doma jsem zkoušel příjem s jednou logper anténou na Prahu vertikál pasiv a zachytil jsem hlavní Multiplexi 21,22,23 vpohode s úrovní kolem 37 až 40 udBV. Vysílač je vzdálen odemne zhruba kolem 90km. A to je vysilac Žižkov nepatrně v nižší nadmořské výšce než moje obec. Hodně záleží taky na terenim profilu. Ten je v mém místě příjmu tak napůl dobrý s memsim převýšením krajiny a navíc jsem v doliku. Pro stabilnější příjem jsem zvolil ale jiný vysílač pro příjem bez zesilovače. Chce to vyzkoušet, cesty signálu jsou nevyzpytatelné.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 9 785
Odpověď v diskusním vlákně
 

@mmiriboy

Řekl bych, že Joszimu to jde jen za tropa, stejně jako občas Chorvati :-) Na K40 tam "má" ještě tuším Sopron, Klokočinu a dál už si to nepamatuju, nestíhám to vše sledovat a uchovávat v paměti.

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 368
Odpověď v diskusním vlákně
 

@HYPER

byvam v obci Oreske medzi Michalovcami a Stražskym a prijimam vysielač kralovsky chlmec uroven signalu 41Až 45 dBuV dalej prijimam ešte tokaj madarsko 30 dBuV mer pri slovenskych muxoch je 28db pri madarskich je nejakych 18db.Okrem tichto vysielačou sem doleti ešte bardejou magura ale velmi slabo už si nepametam hodnoty.Cela dedina je v doline a v dobe analogu som tu prijimal dubnik plny odrazou tak sa nato nedalo pozerat teraz je to už lepšie tolko ktomu prijmu som chcel napisat.

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 707
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: České DVB-T v okolí Šaľe - Nových Zámkov?

ano toho Josiho z Tešedikova som myslel.V šali a blizkom okoli posobi aj jeden antenar vola sa Jaroslav Zaprel ked ten prispevok prečita možno zareaguje ked bude mať čas.

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 707
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jopo166

Na "jihu" nikoho neznám, vím kdo ode mě montuje na "trase Prievidza - Tur. Teplice - Martin :-) na jihu jen samodomo. Sám osobně sem dělal jen Vrbovce a to je skoro Morava :-) Paradoxně tam jde nejlíp Tlustá Hora.

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 368
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Xmux

Ono to môže byť kľudne tak, ako si písal - že ČT-čkársky MUX 21 a Novácky MUX 23 nejde preto, že sa v našich končinách bije s inými multiplexmi na tých kanáloch z Brna, Zlínu. Aj keď sú z iného smeru (napr. Gerecse).

.......

zmarian
Registrace: 6/2011
Příspěvků: 2 183
Odpověď v diskusním vlákně
 

@HYPER

Zaujímavé je, že som metrovou logper Emme Esse (zisk 11,5 dB) dosiahol identický výsledok príjmu ako s yagi Tecatel (zisk vraj 18 dB), dokonca o milimeter lepší pri slabšom miestnom multiplexe. Takže ťažko sa v tom zorientovať na základe pro forma ziskových hodnôt od výrobcu.

.......

zmarian
Registrace: 6/2011
Příspěvků: 2 183
Odpověď v diskusním vlákně
 

@zmarian

Ne že kludne, ale tak to je :-) na všech těch místech jsou instalace z mých aparátů nebo po konzultaci ode mne. Nějaký bláboly o ziscích čehokoli od hyperů a podobných nemá smysl řešit. 16 let "digitalizace", stovky článků, stovky nezávislých měření, který si může každý vygůglit, včetně videí na jutubu, stovky instalací v "půlce" Evropy a furt budou na fórech mudrlanti. Žádnej trojplošník nikdy neměl 15 dBd a to ani na K60+! To měla z pásmovek max Hirschmannka a AOT, hodně dobře vytuněná dvoumetrová UHF kanálovka má 14 dBd. Cokoli, kdekoli, čimkoli naměřenýho je dalšímu o pár metrů dál k ničemu. Mě hrají italský FM stanice s úrovní 30dBuV, ale komukoli ve střední Evropě je takový údaj úplně k h..nu :-) protože kdekoli jinde je to jinak. Pokud jde o dx, tak každý konkrétní místo má svoje konkrétní specifika, na který je třeba brát zřetel a "poznat" je. A většinou je to celkem nákladná zabawka :-)

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 368
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra